28. júl

Topinambur – skvelá pochúťka plná zdravia

Topinambur je plodina, ktorej názov znie takmer ako magické zaklínadlo, a verte, či nie, ale topinambur v sebe trochu bájnej mágie naozaj ukrýva… S ľudským organizmom totiž dokáže urobiť mnohé zázraky, a to doslova!

Túto rastlinu spomína po prvýkrát na začiatku sedemnásteho storočia vo svojich zápiskoch z potuliek Amerikou istý francúzsky kolonizátor, ktorý sa s ňou stretol vďaka indiánskemu kmeňu Topinambus, ktorý považoval túto plodinu za elixír dlhovekosti. Potom, ako cestovateľ priviezol túto vzácnu plodinu do Francúzska, dostal topinambur svoje meno práve po spomínanom indiánskom kmeni a v Európe si rýchlo získal srdcia gurmánov i obyčajných ľudí.

Topinambur alebo slnečnica hľuznatá je vysoká bylina s nádhernými žltými kvetmi, skrývajúca pod zemou skutočné bohatstvo v podobe drahocenných hľúz, ktoré prekvapujú svojimi blahodárnymi účinkami na ľudský organizmus. A to poriadne!

topinambur-hluzy

Surový topinambur vyzerá na prvý pohľad tak trochu ako zemiak alebo zázvor, ale nedajte sa zmiasť, pretože svojou sviežou chuťou pripomína mladý kaleráb s fantastickou arómou slnečnicových semienok.

Topinambur fascinuje unikátnou životnou silou už po stáročia, pretože dokáže prežiť v extrémnych podmienkach mrazu i sucha, a darí sa mu aj na miestach, kde iné rastliny hynú. Navyše, z pôdy neabsorbuje žiadne škodliviny a ťažké kovy, ale naopak vďaka svojim dlhým koreňom dokáže vstrebávať z hĺbky zeme vzácne živiny a minerály, a preto je nutrične mimoriadne hodnotný. Mnohí vedci z týchto dôvodov označujú topinambur za rastlinu 21. storočia, či za poklad ukrytý v zemi.

Topinambur obsahuje unikátny sacharidový systém na báze  fruktózy, jej polymérov a inulínu. Navyše ukrýva aj ďalšie biologicky aktívne látky, minerálne látky – železo, kremík, zinok, horčík, draslík, fosfor a vápnik, vitamíny skupiny B i C, pektínové látky, vlákninu, organické kyseliny a aminokyseliny. Význam topinambura spočíva v prevencii a podpornej liečbe cukrovky, obezity, vysokého cholesterolu a nezastupiteľné miesto má aj pri detoxikácii organizmu. Taktiež reguluje krvný tlak, chráni pečeň, obličky a pomáha zvyšovať odolnosť organizmu pri infekciách. Odporúča sa tiež pri rekonvalescencii, v prevencii proti artritíde, reume, či osteoporóze.

topinambur-produkty

Všetky tieto unikátne vlastnosti topinambura *sunroot zosobňuje vo svojich produktoch, pričom špeciálnu pozornosť venujeme najmä šetrným výrobným procesom a zachovaniu biologicky cenných zložiek samotnej hľuzy. Kvalita je u nás na prvom mieste!

V minulosti bol topinambur radený medzi invazívne rastliny, a preto bolo jeho pestovanie po istý čas obmedzené. Tento iracionálny zákaz už však našťastie patrí do minulosti a topinambur si znovu získava svoje čestné miesto nielen v modernej gastronómii, ale aj v oblasti zdravej výživy.

Topinambur je výborný do šalátov, polievok, nátierok, ako hlavné jedlo, či ako príloha. Pri príprave pochúťok z topinambura môžete smelo povoliť uzdu svojej predstavivosti a nechať sa unášať do krajiny kulinárskych špecialít, kde budete šéfkuchárom, len vy a nikto iný…

topinambur-jedlo

Nuž, a prečo by mal byť topinambur súčasťou jedálnička aj vašej domácnosti?

  • pôsobí ako účinné prírodné prebiotikum a napomáha tráveniu
  • podporuje imunitu a vitalitu organizmu
  • pôsobí ako prírodný antioxidant a má prirodzené detoxikáčné účinky
  • je gluten-free, a teda je mimoriadne vhodný pre celiatikov
  • obsahuje vzácny inulín, ktorý upravuje hladinu cukru v krvi a znižuje glykemický index potravín
  • zvyšuje schopnosť koncentrácie a je efektívnym bojovníkom proti stresu
  • prispieva k redukcii hmotnosti a napomáha udržaniu štíhlej línie
  • poskytuje more energie a spoľahlivo vám nabije baterky na celý deň

Zavítajte s nami do sveta topinamburových delikates a objavte blahodárne účinky topinambura prostredníctvom nášho e-shopu. V týchto dňoch sme pre vás pripravili špeciálny degustačný balík s dopravou zdarma, v ktorom nájdete jedinečné produkty za výhodnú cenu a ako bonus od nás dostanete podpis kartu Petra Sagana!

[section bg=“https://sunroot.eu/wp-content/uploads/2016/07/topinambur-farba.jpg“ title=““ padding=“30px“ parallax_text=“0″ parallax=“0″ margin=“0px“]

Spoznajte naše BIO produkty plné zdravej energie!

[button size=“medium“ style=“primary“ text=“Vstúpiť“ link=“https://sunroot.eu/shop/“ target=““]

[/section]

This error message is only visible to WordPress admins