21. sep

Topinambur ako súčasť diéty pre diabetikov

Topinambur je prirodzeným zdrojom vitamínov (B1, B2, H, C a D), minerálnych látok aj bielkovín. Hľuzy topinambura obsahujú okrem množstva stopových prvkov (železa, fosforu, vápnika, mangánu, horčíka a zinku) vzácny inulín /polysacharid/, ktorý sa v organizme štiepi na jednoduchý cukor – fruktózu.

Topinambur vďaka inulínu a pektínu pomáha znižovať hladinu cholesterolu v organizme, reguluje krvný tlak, chráni pečeň a obličky. Z rovnakého dôvodu pôsobí očisťujúco, pomáha organizmu zbaviť sa rôznych jedov, ako aj rakovinotvorných ťažkých kovov a toxínov organického pôvodu. Pomáha tiež zvyšovať odolnosť organizmu pri infekciách.

VYBERTE SI Z NAŠICH PRODUKTOV PRE DIABETIKOV

Prečo by mal byť topinambur dennou súčasťou jedálnička ľudí trpiacich na diabetes?

Inulín je prírodný polysacharid, ktorý sa skladá z 97% fruktózy a 3% glukózy. Má všestranné účinky pri liečbe, ale najmä v prevencii civilizačných ochorení (srdcovo-cievne ochorenia, obezita, cukrovka, rakovina hrubého čreva). Pre ľudský organizmus je veľmi významný, pretože vytvára zdroj živín a optimálne podmienky pre bifidobaktérie (v hrubom čreve sa správa ako prebiotikum) a chráni ho tak pred zápalovými a nádorovými chorobami.

Inulín zvyšuje množstvo bifido-a a laktobaktérií, preto sa užitočné živiny môžu vo väčšom množstve a ľahšie vstrebávať z rôznych častí tráviaceho systému. Inými slovami, inulín podporuje syntézu vitamínov a vstrebávanie minerálnych látok, napríklad vápnika. Posilňuje imunitný systém a znižuje glykemický index potravín. Inulín má očistný účinok na tráviaci trakt – v čreve sa správa ako „upratovačka“ – prečistí vnútornú stenu čriev, viaže nepotrebné a škodlivé látky ako ťažké kovy, cholesterol, nasýtené mastné kyseliny, jedovaté chemické zlúčeniny a odvádza ich z tela. Viaže na seba tiež tekutiny a uľahčuje vyprázdňovanie. Za bežných podmienok sa v tráviacom trakte nerozkladá na glukózu a fruktózu (respektíve, pri hydrolýze vzniká predovšetkým fruktóza), čo znamená, že následne ani nezvyšuje hladinu krvného cukru, z čoho profitujú predovšetkým diabetici 2. typu. Inými slovami: zlepšuje toleranciu glukózy a inzulínovú odpoveď. Inulín je pre človeka nestráviteľný, stáva sa tak plnohodnotnou vlákninou. Odporúčaná dávka na jeden deň je 10 až 30 g čistého inulínu, čo je porovnateľné s tromi až štyrmi hľuzami topinambura strednej veľkosti (60 g) na deň. 

Topinambur by mal byť pre svoje blahodárne účinky na ľudský organizmus nezastupiteľnou súčasťou diéty diabetika. Topinambur je ľudovo známy ako zemiak, avšak glykemický index „obyčajných“ zemiakov je v porovnaní s topinamburmi veľmi vysoký. Pripomeňme si len, že glykemický index (GI) je systém na vyhodnotenie množstva sacharidov v potrave. Je to číslo, vyjadrujúce postavenie potraviny na škále od 0 do 100, v závislosti od toho, ako rýchlo sa cukor z potraviny vstrebáva, a ako ovplyvňuje hladinu krvného cukru. GI zemiakov sa pohybuje v stredných či dokonca vyšších úrovniach: varené zemiaky majú GI okolo 60, zemiaková kaša má hodnotu 83 a pečené zemiaky až 93. V porovnaní s desiatkou na škále GI sú topimanbury jednoznační víťazi! Je to tak pre spomínaný vysoký obsah fruktózy, ktorá sa nevstrebáva a nezvyšuje tak hladinu glukózy. Topimanbur možno v kuchyni využiť ako zemiaky – variť, dusiť so zeleninou, zapekať alebo si z nich urobiť placky, šaláty, či prílohy. Aj takýmto spôsobom sa dá znížiť GI škrobových jedál a prispieť tak ksvojmu zdraviu aktívnym prístupom v prevencii civilizačných chorôb.

Prečo sme sa zamilovali do topinambura?

Inulín má mnoho užitočných vlastností. Medzi najdôležitejšie vlastnosti inulínu patrí, že má vynikajúce účinky na fungovanie tráviaceho traktu. Topinambur je naviac považovaný za vitamínovú bombu prítomnosti“, pretože obsahuje vitamíny skupiny B s najväčším zastúpením niacínu,  kyselinu L-askorbovú, známu tiež ako vitamín C, ďalej je to β-karotén, ktorý je provitamínom vitamínu A, a v neposlednom rade obsahuje aj vitamín H alebo inak nazývaný biotín. Známy je tiež intenzívnym príjmom kremíka, nakoľko v sušine má 8% podiel. Kremík je nevyhnutný pri mnohých chemických reakciách, tvorbe kostí, kolagénových vlákien a je tiež nápomocný pri kumulácii iných prvkov. Obsahuje tiež železo, vápnik, horčík, draslík a fosfor, ktoré sú nevyhnutné pre správnu činnosť srdca (draslík), pre zdravý rast, vývoj a funkciu kostných tkanív (fosfor, horčík, vápnik). V stopových množstvách sú v hľuzách obsiahnuté aj zinok, meď, bór, ktoré sú nevyhnutné pre látkovú výmenu či zdravý rast vlasov a nechtov.

V *sunroote vyrábame všetky produkty tak, aby boli nielen chutné, ale aj zdravé a ľahko stráviteľné. Pri výrobkoch vhodných pre diabetikov si však dávame záležať ešte viac. V prehľadnom výbere ich nájdete v našom eshope.

This error message is only visible to WordPress admins