28. sep

Silvia Horecká: Topinambur a diabetes

Topinambur , tiež známy ako jeruzalemský artičok, topinamburový zemiak, je heliotropická rastlina s pôvabným žltým kvetom, ktorú by sme mohli nájsť aj v našich záhradách a na lúkach, pokiaľ má slnečné zázemie. Krásna rastlina na pohľad, aj keď trochu invázna, ukrýva v pôde jedlý ,,koreň“ – hľuzu, ktorá je vhodná na konzumáciu. Zo zdravotného hľadiska  by mohla byť zaujímavá hlavne pre diabetikov. Pozrime sa teda na možnú súvislosť medzi diabetesom 2 typu a topinamburom .

Domovom topinambura je  Severná Amerika, hľuza bola  privezená do Európy v sedemnástom storočí, v súčasnosti sa pestuje ako atraktívna rastlina určená na konzumáciu s dokázateľným  prínosom pre zdravie , tak aj pre priemyselné aplikácie.

Niekoľko vedeckých štúdií na živočíšnych druhoch pomohlo definovať jeho výživové vlastnosti a priaznivý účinok na organizmus, čo naznačuje, že jeho pravidelná konzumácia znižuje hladinu glukózy , cholesterolu a triglyceridov v plazme. Za tieto účinky je zodpovedný fruktooligosacharid  inulín.

Na rozdiel od klasických zemiakov a väčšiny zelenín, topinambur neobsahuje zásobný polymér škrob /ktorý je tvorený glukózou/ ale polymér  inulínu , ktorý je tvorený viacerými molekulami fruktózy a ponúka preto nižší kalorický príjem, ako iné typické sacharidy:

1,4 verzus 3,8 kcal / g.

Jeruzalemský artičok je teda nízko kalorický /73 kcal na 100 g/ a je vhodný na zaradenie do jedálnička pre tých, ktorí musia redukovať hmotnosť ,,chudnúť“ , čo je dôležitý cieľ mnohých diabetikov. Topinambur je preto vhodnou ingredienciou, ktorá by mohla pomôcť regulovať  hladinu cukru v krvi. Inulín nie je trávený tráviacimi enzýmami a v skutočnosti sa integruje až do hrubého čreva, kde ho fermentujú – dekomponujú, rezidenčné baktérie. Ide teda o vlákninu, ktorá ako taká znižuje absorpciu glukózy, triglyceridov a cholesterolu, znižuje glykemický index potravín a podporuje zlepšenie črevných funkcií.

Na záver si treba uvedomiť, že jedným zo základných kameňov prevencie a liečby diabetesu typu 2 , najrozšírenejšej formy cukrovky, o ktorej sa predpokladá, že úzko súvisí so stravovacími a životnými návykmi, je nutričná terapia, pri ktorej je dôležitý príjem vysokých dávok rozpustnej vlákniny. Inulín obsiahnutý v topinambure môže byť významnou pomocou k dosiahnutiu kompenzácie tohto ochorenia.

Fruktóza a  diabetes

Fruktóza je jednoduchý cukor, ktorý sa stále viac používa v potravinárskom priemysle ako sladidlo, ale jeho prebytok je zdraviu škodlivý a koreluje s obezitou a nástupom diabetu 2. typu.

Fruktóza sa rýchlo metabolizuje v pečeni a aktivuje lipogenézu, teda produkciu tukov. Z toho vyplýva, že jeho nadmerná konzumácia vedie k syntéze nadbytočných triglyceridov a k ich hromadeniu. To urýchľuje vývoj nealkoholového tukového ochorenia pečene /NAFLD/, ktoré môže viesť k doabetesu 2.typu.  Akumulácia TAG  v skutočnosti prispieva k zvýšeniu inzulínovej rezistencie.

Niekoľko štúdií preukázalo, že u zvierat kŕmených topinamburom sa zlepšila citlivosť na inzulín a znížila sa akumulácia triglyceridov v porovnaní so zvieratami kŕmenými vysokými dávkami fruktózy. Existuje teda negatívny vzťah medzi konzumáciou vysokých dávok fruktózy a cukrovkou , zatiaľ čo vzťah medzi inulínom /polymér fruktózy/ a cukrovkou je pozitívny.

Ďalšie vlastnosti  topinamburu

Použitie topinamburu  v oblasti zdravotníctva je širšie ako len pri liečbe cukrovky. Konzumácia tejto hľuzy v skutočnosti uľahčuje vylučovanie žlče v čreve, uľahčuje trávenie, pôsobí močopudne , zlepšuje vstrebávanie minerálov v čreve a aj lipidový profil v krvi.

Okrem toho je topinambur bohatý na množstvo vitamínov a minerálov . Najkoncentrovanejšími vitamínmi sú vitamíny skupiny B a vitamín C, ale obsahuje tiež vitamíny A, E a K. Medzi najhojnejšie minerály patrí draslík, vápnik, horčík a železo a v menšej miere selén, zinok a mangán.

Obsah bielkovín je tiež vysoký, táto hľuza je v porovnaní s klasickými zemiakmi bohatá na esenciálne aminokyseliny.


Čo viac k tomu povedať? Snáď len toľko, že topinambury  môžeme jesť surové aj varené. Surový topinambur je vynikajúci ochutený jednoduchým spôsobom, so štipkou soli a korenia či sumacu, zatiaľ čo varený sa dá použiť ako klasické zemiaky. Čas varenia je podobný ako v prípade tradičných zemiakov, je možnosť k tradičným odrodám zemiakov pridať topinambur do varených jedál  a vytvoriť taj zaujímavý a zdraviu prospešný pokrm. Pre diabetikov by  takáto malá zmena v stravovaní,  mohla byť významnou pomocou, ktorú ponúka príroda pre lepšiu kontrolu hladiny cukru v krvi /a nielen/!

This error message is only visible to WordPress admins