Silvia Horecká: Topinambur a diabetes
Topinambur , tiež známy ako jeruzalemský artičok, topinamburový zemiak, je heliotropická rastlina s pôvabným žltým kvetom, ktorú by sme mohli nájsť aj v našich záhradách a na lúkach, pokiaľ má slnečné zázemie. Krásna rastlina na pohľad, aj keď trochu invázna, ukrýva v pôde jedlý ,,koreň“ – hľuzu, ktorá je vhodná na konzumáciu. Zo zdravotného hľadiska by mohla byť zaujímavá hlavne pre diabetikov. Pozrime sa teda na možnú súvislosť medzi diabetesom 2 typu a topinamburom .
Domovom topinambura je Severná Amerika, hľuza bola privezená do Európy v sedemnástom storočí, v súčasnosti sa pestuje ako atraktívna rastlina určená na konzumáciu s dokázateľným prínosom pre zdravie , tak aj pre priemyselné aplikácie.
Niekoľko vedeckých štúdií na živočíšnych druhoch pomohlo definovať jeho výživové vlastnosti a priaznivý účinok na organizmus, čo naznačuje, že jeho pravidelná konzumácia znižuje hladinu glukózy , cholesterolu a triglyceridov v plazme. Za tieto účinky je zodpovedný fruktooligosacharid inulín.
Na rozdiel od klasických zemiakov a väčšiny zelenín, topinambur neobsahuje zásobný polymér škrob /ktorý je tvorený glukózou/ ale polymér inulínu , ktorý je tvorený viacerými molekulami fruktózy a ponúka preto nižší kalorický príjem, ako iné typické sacharidy:
1,4 verzus 3,8 kcal / g.
Jeruzalemský artičok je teda nízko kalorický /73 kcal na 100 g/ a je vhodný na zaradenie do jedálnička pre tých, ktorí musia redukovať hmotnosť ,,chudnúť“ , čo je dôležitý cieľ mnohých diabetikov. Topinambur je preto vhodnou ingredienciou, ktorá by mohla pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Inulín nie je trávený tráviacimi enzýmami a v skutočnosti sa integruje až do hrubého čreva, kde ho fermentujú – dekomponujú, rezidenčné baktérie. Ide teda o vlákninu, ktorá ako taká znižuje absorpciu glukózy, triglyceridov a cholesterolu, znižuje glykemický index potravín a podporuje zlepšenie črevných funkcií.
Na záver si treba uvedomiť, že jedným zo základných kameňov prevencie a liečby diabetesu typu 2 , najrozšírenejšej formy cukrovky, o ktorej sa predpokladá, že úzko súvisí so stravovacími a životnými návykmi, je nutričná terapia, pri ktorej je dôležitý príjem vysokých dávok rozpustnej vlákniny. Inulín obsiahnutý v topinambure môže byť významnou pomocou k dosiahnutiu kompenzácie tohto ochorenia.
Fruktóza a diabetes
Fruktóza je jednoduchý cukor, ktorý sa stále viac používa v potravinárskom priemysle ako sladidlo, ale jeho prebytok je zdraviu škodlivý a koreluje s obezitou a nástupom diabetu 2. typu.
Fruktóza sa rýchlo metabolizuje v pečeni a aktivuje lipogenézu, teda produkciu tukov. Z toho vyplýva, že jeho nadmerná konzumácia vedie k syntéze nadbytočných triglyceridov a k ich hromadeniu. To urýchľuje vývoj nealkoholového tukového ochorenia pečene /NAFLD/, ktoré môže viesť k doabetesu 2.typu. Akumulácia TAG v skutočnosti prispieva k zvýšeniu inzulínovej rezistencie.
Niekoľko štúdií preukázalo, že u zvierat kŕmených topinamburom sa zlepšila citlivosť na inzulín a znížila sa akumulácia triglyceridov v porovnaní so zvieratami kŕmenými vysokými dávkami fruktózy. Existuje teda negatívny vzťah medzi konzumáciou vysokých dávok fruktózy a cukrovkou , zatiaľ čo vzťah medzi inulínom /polymér fruktózy/ a cukrovkou je pozitívny.
Ďalšie vlastnosti topinamburu
Použitie topinamburu v oblasti zdravotníctva je širšie ako len pri liečbe cukrovky. Konzumácia tejto hľuzy v skutočnosti uľahčuje vylučovanie žlče v čreve, uľahčuje trávenie, pôsobí močopudne , zlepšuje vstrebávanie minerálov v čreve a aj lipidový profil v krvi.
Okrem toho je topinambur bohatý na množstvo vitamínov a minerálov . Najkoncentrovanejšími vitamínmi sú vitamíny skupiny B a vitamín C, ale obsahuje tiež vitamíny A, E a K. Medzi najhojnejšie minerály patrí draslík, vápnik, horčík a železo a v menšej miere selén, zinok a mangán.
Obsah bielkovín je tiež vysoký, táto hľuza je v porovnaní s klasickými zemiakmi bohatá na esenciálne aminokyseliny.
Čo viac k tomu povedať? Snáď len toľko, že topinambury môžeme jesť surové aj varené. Surový topinambur je vynikajúci ochutený jednoduchým spôsobom, so štipkou soli a korenia či sumacu, zatiaľ čo varený sa dá použiť ako klasické zemiaky. Čas varenia je podobný ako v prípade tradičných zemiakov, je možnosť k tradičným odrodám zemiakov pridať topinambur do varených jedál a vytvoriť taj zaujímavý a zdraviu prospešný pokrm. Pre diabetikov by takáto malá zmena v stravovaní, mohla byť významnou pomocou, ktorú ponúka príroda pre lepšiu kontrolu hladiny cukru v krvi /a nielen/!