12. mar

Raňajkový koláč /nielen/ pre deti

Viem, čo jem.

60 až 70% imunitného systému sa ukrýva v našich črevách. Črevo je vystlané sliznicami a nachádzajú sa v ňom milióny baktérií. Časť z týchto baktérií (dobré baktérie) sa stará o naše zdravie a tá druhá časť – „zlá“, je zodpovedná za vznik ochorení. Blahodárne pôsobiace baktérie sa nazývajú PRObiotiká, ktoré však pre svoju optimálnu funkciu potrebujú výživu- PREbiotiká.
Probiotické potraviny by preto mali byť súčasťou nášho každodenného jedálnička. Ako iste viete, probiotické kultúry sú obsiahnuté v kyslomliečnych výrobkoch /acidofilné mlieko, jogurt/. Ich priaznivé pôsobenie podporujú prebiotiká, ako napríklad inulín, ktorý je prirodzenou zložkou topinambura. Táto nerozpustná diétna vláknina nielenže chráni črevo pred zápalovými a nádorovými ochoreniami, ale v hrubom čreve prispieva taktiež k pomnoženiu priateľských baktérií, čím sa zvyšuje prirodzená obranyschopnosť organizmu, ktorá úzko súvisí práve s priaznivým mikrobiálnym osídlením čreva.
Mimoriadne prínosné je pridávať topinambur do jogurtov, kyslej smotany, či do acidofilného mlieka, pretože touto kombináciou dostaneme ideálne symbiotikum: potravinu obsahujúcu probiotické baktérie a prebiotikum – potravu pre probiotiká.

Ako na to?

Upeč svojej rodinke výborný hrnčekový koláč, ktorý je skvelý na raňajky, na desiatu do školy, či len tak ku kávičke 😉

Potrebovať budeš:

1,5 šálky kamutovej múky

1 šálka celozrnnej špaldovej múky /v prípade, že nemáš kamutovú múku, môžeš ju plne nahradiť špaldovou/

2 menšie jablká

3PL *sunPowder

1/2 šálky trstinového cukru

1 bezfosfátový prášok do pečiva

1/4 ČL sladkého drievka /alebo škorice/

1/4 ČL pravej vanilky

3 vajcia

CCa 80g roztopeného masla

Kúsky kvalitnej horkej čokolády

500g acidofilného mlieka

V miske zmiešaj všetky múky s ostatnými suchými surovinami. V druhej miske zmiešaj všetky mokré suroviny a dôkladne zmiešaj metličkou obsah oboch misiek. Jablká ošúp a nastrúhaj, jemne vmiešaj do cesta spolu s čokoládovými kúskami. Do formy daj papier na pečenie, vlej cesto a peč na 170 °C približne 45 minút.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.