12. mar

Raňajkový koláč /nielen/ pre deti

Viem, čo jem.

60 až 70% imunitného systému sa ukrýva v našich črevách. Črevo je vystlané sliznicami a nachádzajú sa v ňom milióny baktérií. Časť z týchto baktérií (dobré baktérie) sa stará o naše zdravie a tá druhá časť – „zlá“, je zodpovedná za vznik ochorení. Blahodárne pôsobiace baktérie sa nazývajú PRObiotiká, ktoré však pre svoju optimálnu funkciu potrebujú výživu- PREbiotiká.
Probiotické potraviny by preto mali byť súčasťou nášho každodenného jedálnička. Ako iste viete, probiotické kultúry sú obsiahnuté v kyslomliečnych výrobkoch /acidofilné mlieko, jogurt/. Ich priaznivé pôsobenie podporujú prebiotiká, ako napríklad inulín, ktorý je prirodzenou zložkou topinambura. Táto nerozpustná diétna vláknina nielenže chráni črevo pred zápalovými a nádorovými ochoreniami, ale v hrubom čreve prispieva taktiež k pomnoženiu priateľských baktérií, čím sa zvyšuje prirodzená obranyschopnosť organizmu, ktorá úzko súvisí práve s priaznivým mikrobiálnym osídlením čreva.
Mimoriadne prínosné je pridávať topinambur do jogurtov, kyslej smotany, či do acidofilného mlieka, pretože touto kombináciou dostaneme ideálne symbiotikum: potravinu obsahujúcu probiotické baktérie a prebiotikum – potravu pre probiotiká.

Ako na to?

Upeč svojej rodinke výborný hrnčekový koláč, ktorý je skvelý na raňajky, na desiatu do školy, či len tak ku kávičke 😉

Potrebovať budeš:

1,5 šálky kamutovej múky

1 šálka celozrnnej špaldovej múky /v prípade, že nemáš kamutovú múku, môžeš ju plne nahradiť špaldovou/

2 menšie jablká

3PL *sunPowder

1/2 šálky trstinového cukru

1 bezfosfátový prášok do pečiva

1/4 ČL sladkého drievka /alebo škorice/

1/4 ČL pravej vanilky

3 vajcia

CCa 80g roztopeného masla

Kúsky kvalitnej horkej čokolády

500g acidofilného mlieka

V miske zmiešaj všetky múky s ostatnými suchými surovinami. V druhej miske zmiešaj všetky mokré suroviny a dôkladne zmiešaj metličkou obsah oboch misiek. Jablká ošúp a nastrúhaj, jemne vmiešaj do cesta spolu s čokoládovými kúskami. Do formy daj papier na pečenie, vlej cesto a peč na 170 °C približne 45 minút.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for sunroot.eu needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page