12. okt

Navarte si zdravie! 

Topinambur  alebo slnečnica hľuznatá, jerusalemský artičok, či židovský zemiak sa objavuje na jedálnych lístkoch naprieč Európou vskutku vo všakovakých podobách. Ochutnať ho môžete napríklad v lahodnom zemiakovo-topinamburovom pyré, či v nadýchanej pene, v sviežom šalátiku, chutnej polievke, a taktiež v chrumkavých plackách alebo v mäkulinkých mafinoch.

Topinambur je skrátka všestranný, chuťovo variabilný a v kuchyni sa s ním dá doslova čarovať. Naviac, topinambur je pre svoje blahodárne účinky na ľudský organizmus považovaný za rastlinu 21. storočia. Táto múdra rastlinka totiž obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok, a stáva sa tak neodmysliteľným spoločníkom pri vašej ceste za zdravím.

Vieme, že zdravie je najviac, nedá sa kúpiť, ale potraviny, ktoré ho nakopnú a podporia, áno. Len treba vedieť správne vyberať. S dôrazom na kvalitu!

Topinambury pre vás pestujeme pod Tatrami v bio kvalite, čiže ide o výsostne lokálne produkty, aby ste si na nich mohli bez obáv pochutnávať  vy aj vaši najdrahší.

Veríme, že topinambur dokáže pri pravidelnej konzumácii zatočiť s mnohými zdravotnými problémami a prinavrátiť telu stratenú rovnováhu. Topinambury sú známe ako dietetická surovina pre vysoký obsah inulínu – rozpustnej alebo diétnej vlákniny. Inulín pôsobí ako prebiotikum a podporuje správnu funkciu tráviaceho traktu. Topinambur je teda prírodným prebiotikom – potravou pre užitočné mikroorganizmy udržujúce črevá v kondícii.

Prečo je inulín taký dôležitý?

Inulín je diétnou vlákninou- fruktooligosacharidom vo vysokej koncentrácii. Inulín je v čreve fermentovaný bifidobaktériami pričom vznikajú, látky- baktériociny, ktoré zabraňujú množeniu listérií, inhibujú účinok rôznych patogénov. Pri fermentácii fruktooligosacharidov sa tvoria mastné kyseliny s krátkym reťazcom a vďaka príjmu prebiotík sa zvyšuje resorpcia vápnika pôsobením vznikajúcich organických kyselín. Inulín pridávaný do jedál a výrobkov alebo konzumovaný ako celá hľuza, zlepšuje toleranciu glukózy rôznymi spôsobmi, vykazuje čiastočné aditívne a komplementárne účinky reverznou rezistenciou na inzulín a zvýšenou funkciou ß-buniek. Okrem toho, že pôsobí na rovnováhu prospešných komenzálnych baktérií v tráviacom trakte, čo je dôležité pre každého jedinca, je teda obzvlášť dôležitý aj pre diabetikov.

Mimoriadne vhodné je topinambur pridávať do jogurtov, kyslej smotany, či do acidofilného mlieka, pretože touto kombináciou dostaneme ideálne symbiotikum: potravinu obsahujúcu probiotické baktérie a prebiotikum – potravu pre probiotiká. Pokiaľ teda chcete predchádzať rôznym ochoreniam a podporiť imunitu, ktorá úzko súvisí s priaznivým mikrobiálnym osídlením čreva, doprajte detičkám topinambur už od detstva, bude to pre ne užitočný návyk.

P.S.: Topinambur je vhodný pridávať deťom do stravy už od prvých príkrmov 😉

Zdroj: Terapia jedlom- Silvia Horecká

Navarte si zdravie!

Ako na to?

Pripravili sme pre vás širokú škálu poctivých výrobkov, ktoré obsahujú to najlepšie z topinambura! Pri výrobe používame mimoriadne šetrné procesy tak, aby finálne produkty obsahovali čo najväčšie množstvo biologicky cenných látok.

Našu ponuku jedinečných bio produktov z topinambura si môžete pozrieť v našom E-shope.

[ux_bestseller_products products=““ columns=“4″ title=““]