09. máj

3 dôvody prečo sa zamilovať do topinambura!

Topinambur je bohatým zdrojom vlákniny, ktorý naštartuje tvoju imunitu

Najvzácnejším pokladom topinambura je inulín – prírodné prebiotikum alebo nerozpustná diétna vláknina, ktorá je nevyhnutným ,,jedlom“ pre probiotické baktérie sídliace v našich črevách. Špecifikom tradičnej slovenskej kuchyne je fakt, že niektoré naše ,,tradičné“ jedlá, obsahujú len minimum vlákniny (ako napríklad mäso na ,,šťave“ s ryžou, vyprážaný syr s hranolkami a tatárskou omáčkou, halušky, atď.). Preto by bolo na mieste vylepšiť recepty o pridaný druh zeleniny, celozrnnej múky alebo obilniny. Problémom kuchýň v našich zemepisných šírkach je taktiež skutočnosť, že mnohé jedlá sa ,,zahusťujú“ tzv. zásmažkou, ktorá sa najčastejšie pripravuje z hladkej pšeničnej múky bez obsahu vlákniny. V takomto prípade by pomohlo nahradiť hladkú múku napríklad celozrnnou, alebo múkou z topinamburu s obsahom inulínu.

Vláknina nielenže chráni črevo pred zápalovými a nádorovými ochoreniami, ale v hrubom čreve prispieva taktiež k pomnoženiu priateľských baktérií, čím sa zvyšuje prirodzená obranyschopnosť organizmu, ktorá úzko súvisí práve s priaznivým mikrobiálnym osídlením čreva. Bakteriálna kolonizácia čriev, resp. správne osídlenie črevnej flóry, je teda veľmi úzko spojené s našim imunitným systémom. Probiotiká a prebiotiká použité spoločne, v jednom jedle vytvárajú tzv. symbiotický efekt, čo je zo zdravotného hľadiska vďaka ich synergickému pôsobeniu veľmi prínosné pre naše zdravie.

Topinambur je perfektnou potravinou pre celú rodinu

Lahodné pochúťky z topinambura sú výborné pre všetky vekové skupiny, a to aj pre najmenšie deti, ktoré si na nich môžu pochutnávať od prvých príkrmov. Do svojho denného menu by ich mali zakomponovať aj seniori, či ľudia v rekonvalescencii po prekonaných chorobách. Mimoriadne užitočné sú aj ako pravidelná diétna zložka výživy k aktivizácii preťaženého organizmu.

Topinambur je tvojim nenahraditeľným pomocníkom na ceste za štíhlou líniou

Topinambur je ideálnou diétnou potravinou a pre svoju nízku energetickú hodnotu a zvyšovanie pocitu plnosti po jedle, je výborný aj pre obohatenie každodenného jedálnička pri redukčných diétach. Topinambur spoľahlivo zasýti, podporí tvoj metabolizmus a dodá ti energiu na všetky aktivity, ktorým sa venuješ počas dňa.

Na topinambure si môžu bez obáv pochutnať aj diabetici a celiatici

Topinambur je najlepším kamarátom aj pre ľudí so špeciálnymi výživovými potrebami. Inulín obsiahnutý v topinambure má množstvo blahodárnych účinkov na naše zdravie. Pozitívnym metabolickým efektom inulínu je pre cukrovkárov najmä skutočnosť, že nezvyšuje nároky na sekréciu inzulínu, ale znižuje hladinu cukru v krvi a glykemický index potravín, čím napomáha podpornej liečbe cukrovky.

Topinambur však predstavuje dokonalý chuťový zážitok aj pre celiatikov a pre ľudí trpiacich intoleranciou na lepok, pretože je prirodzene gluten-free, neobsahuje škroby a teda nezaťažuje trávenie.

This error message is only visible to WordPress admins