Pestujeme, zberáme a spracúvame Topinambur.
Vyrábame potraviny pre lepší život.
O nás
Topinambur – The story
Písal sa rok 1982. Svet bol trochu iný ako ho poznáme dnes, rozdelený Železnou oponou. Niekedy v tej dobe dostali dvaja vedci Moskovskej akadémie vied za úlohu nájsť potravinu odolnú voči rádioaktivite.
Testované na rodine
Je to asi pätnásť rokov, čo Pavol Smolka natrafil počas obchodných ciest v Rusku na výživové doplnky z rastliny nazývanej topinambur. „Pomáhajú na cukrovku,“, vypočul si od ruských priateľov. Spomenul si na známeho, ktorého trápil diabetes a pár balení vzal domov na Slovensko.
V priebehu troch mesiacov sa Pavlovmu kamarátovi hladina cukru v krvi upravila. Pavol neváhal a počas nasledujúcich obchodných ciest nakúpil množstvo ďalších balení. Testoval ich na rodine, známych aj menej známych a samozrejme aj na sebe. Prirodzene zvedavému, a vždy niečo skúmajúcemu Pavlovi nešlo do hlavy, že niečo také funkčné nemáme aj u nás.
Topinamburové výživové doplnky pomáhali nielen vyrovnávať hladinu cukru v krvi, znižovať glykemický index, ale aj meniť rýchly cukor na pomalý. Spomaľovali trávenie, čo si pochvaľovali najmä ľudia trpiaci nadváhou. Pavol Smolka pochopil, že túto superrastlinu musí dostať do Európy, aby mohla pomáhať aj tu, čo najväčšiemu množstvu ľudí.
Zlatý grál
„Topinambur má zo všetkých rastlín na Zemi najbližšie k ľuďom,“ vysvetľovala Pavlovi pri ich prvom stretnutí doktorka Kaliničevová. Spolu s profesorom Kočnevom tvorili dvojicu, ktorá dostala v roku 1982 za úlohu nájsť potravinu odolnú voči rádioaktivite. V dobe, keď sa im to podarilo padla Železná opona a s ňou aj hrozba atómového útoku. Lenže to už Kaliničevová s Kočnevom vedeli, že v rukách držia Zlatý grál. Po páde komunizmu si na Sibíri otvorili továreň na výrobu výživových doplnkov.
Pavol ich objavil poľahky, podľa adresy na etikete. Nerozumel však, čím je Topinambur taký blízky človeku. „Počtom chromozómov. Žiadna rastlina ich nemá tak veľa,“ doplnil doktorku Kaliničevovú profesor Kočnev. „Je taký inteligentný, že si z pôdy vezme len živiny a ťažké kovy nechá tam, kde sú.“ Pavol Smolka nasával od ruských vedcov informácie a premýšľal, ako docieliť to, aby boli topinamburové výrobky nielen zdravé, ale aj atraktívne a chutné.
Sunroot je topinambur
Pavol založil firmu a pustil sa do práce. Zabralo celé desaťročie bádania, výskumov, pokusov a omylov, kým sa Pavlovi, jeho rodine a kolegom podarilo nastaviť dokonalý technologický proces – od pestovania, skladovania až po výrobu. Lenže Good things come to those who wait, znie anglická fráza, ktorú dlhé roky používal ako slogan pivovar Guinness. A aj Arthurovi Guinnessovi zabralo celú dekádu tvrdej driny, kým poslal svoje prvé pivo na export.
A podarilo sa to aj Pavlovi Smolkovi. Po desiatich rokoch práce vznikla v roku 2013 značka Sunroot. Dnes má krásne portfólio výrobkov, od výživových doplnkov, cez pochutiny až po bio sirup a energetické gély pre športovcov. Rodinný podnik prekvitá aj vďaka Pavlovej dcére Katke. Tá sa na topinamburovovm poli motala už ako malé dievča. Dnes značke Sunroot veľmi pomáha aj podpora jej manžela, profesionálneho športovca a majstra sveta v cyklistike Petra Sagana.
Píše sa rok 2017 a odolnosť Topinamburu voči rádioaktívnym látkam snáď zostane len zaujímavosťou v portfóliu jeho vlastností, ktorú nebudeme musieť nikdy vyskúšať. Všetky jeho ostatné vlastnosti by sme však skúšať mohli a vlastne mali. Je totiž nielen zdravý, ale aj chutný a skutočne pomáha. Pomohol mnohým a teraz môže aj vám a vašim zákazníkom.